Jak se správně a účinně zviditelnit?
Jak je to s povinností používat reflexní doplňky? Zákon o silničním provozu stanoví, že chodec pohybující se mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Povinnost být označen tak platí nejen za tmy, ale i například za svítání, soumraku, mlhy, sněžení či silného deště. Pravidla silničního provozu však neurčují, jak má reflexní doplněk vypadat a kde má být umístěn. Reflexní doplněk by měl mít dostatečnou plochu odpovídající alespoň rozměrům reflexní pásky. Řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla – ideálně nad zápěstím a nad kotníkem. Na pohybující se světélkující body reagují zhruba 3× dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu. Samozřejmostí je nošení reflexních doplňků na straně ke středu vozovky, protože musí být viditelné pro řidiče přijíždějící k chodci jak zepředu, tak i zezadu. Tradičně bývají voleny reflexní pásky v bílé barvě. Je zde ovšem úskalí. I když bude chodec řádně označen, nemusí být řidičem včas rozpoznán, protože postava jdoucí po krajnici může snadno splynout s bílým vodorovným dopravním značením. Negativní roli sehrává i bílá barva veřejného osvětlení či světlometů protijedoucích vozidel. Důležitá je totiž nejen viditelnost chodce, ale také jeho kontrast s pozadím. Zahraniční experti se proto shodují na tom, že za nejúčinnější barvy reflexních doplňků lze považovat zářivě žlutou (příp. se zelenkavým odstínem), jasně červenou, červenooranžovou či oranžovou.
Nepoužití reflexních doplňků se může hodně prodražit
Chodcům, kteří nedodrží povinnost označit se reflexními prvky, hrozí bloková pokuta ve výši až 2 000 korun. Chodci by ale měli pamatovat na to, že se vystavují nejen hrozbě finančního postihu, ale případně také možné povinnosti uhradit část léčebných či dalších nákladů vzniklých v souvislosti s dopravní nehodou. Zbývá dodat, že pro chodce mohou být rizikové i nedostatečně osvětlené komunikace ve městech.
Kvalitní reflexní doplňky opravdu chrání
Kvalitní reflexní materiály jsou až 1 500× jasnější než běžné oblečení v bílé barvě. Za nejlepší kombinaci lze považovat světlé oblečení doplněné reflexními pásky. Na takto oblečeného chodce reagují řidiči až 30× dříve než na postavu ve tmavém oblečení bez reflexních doplňků a 8–9× dříve než na osobu jen v bílém. Bez reflexních doplňků je chodec za tmy, svítání a soumraku pro řidiče téměř neviditelný. Odborníci z Estonského silničního úřadu na základě rozboru údajů získaných za více než 10leté období potvrzují, že polovina chodců, kteří byli usmrceni za špatné viditelnosti, mohla žít, pokud by byli řádně označeni pomocí reflexních doplňků.