Jak se mají řidiči vozidel (motorových i nemotorových) chovat v prostoru tramvajových zastávek
V zásadě se může jednat o tři následující situace:
- Pokud jezdí tramvaj po zvýšeném (resp. sníženém) pásu a v daném místě se nachází nástupní ostrůvek (tzv. refýž), jezdí se kolem tohoto ostrůvku vpravo. Vlevo se výjimečně smí jet jen tehdy, pokud jízdě vpravo brání překážka nebo jestliže je to bezpečnější s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu. Vždy však platí, že při jízdě podél nástupního ostrůvku je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Pamatovat je nutné především na bezpečnost chodců přebíhajících mezi refýží a chodníkem a také na bezpečnost osob stojících na refýži. Na nástupním ostrůvku bývá často málo místa a současně hodně lidí. Stačí málo a některá z osob může nechtěně vstoupit do jízdní dráhy projíždějících vozidel.
- Tramvaj (ale vlastně každé vozidlo hromadné dopravy – tedy i autobus nebo trolejbus) jedoucí po zvýšeném středovém pásu může zastavit v zastávce, kde není nástupní ostrůvek. Nastupující i vystupující cestující jsou tak nuceni bezprostředně vstupovat na vozovku. A to je nebezpečné. Pravidla silničního provozu proto jednoznačně stanoví, že řidič jiného vozidla musí vozidlo zastavit. Pokud je v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V případě tramvají je nutné pamatovat na to, že jedním vozidlem je i souprava tramvají. Pokud se tedy bude např. jednat o dvě soupravy po dvou spřažených tramvajích, zastaví řidič jiného vozidla už za v pořadí čtvrtým tramvajovým vozem. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li cestující, kteří nastupují nebo vystupují. Už při příjezdu k prostoru takové zastávky je třeba pamatovat na to, že ještě před zastavením tramvaje mohou cestující vstupovat na vozovku. Pokud se dveře tramvaje po odbavení cestujících zavřou, je nejlépe počkat, až se tramvaj dá do pohybu. Může se totiž stát, že mezi zavírajícími se dveřmi uvízne nějaký cestující a řidič tramvaje je ještě jednou před rozjetím otevře. Pokud by se v této chvíli netrpělivý řidič jiného vozidla rozjel, mohlo by snadno dojít ke srážce s vystupujícím cestujícím.
- Řidič musí zastavit vozidlo i za tramvají, která zastavila u okraje vozovky. Cestující zpravidla vystupují přímo na chodník a z něho také nastupují. Řidič nesmí v žádném případě podlehnout pokušení stojící tramvaj objet zleva. Jednak to zakazuje zákon o silničním provozu, jednak by to bylo velmi nebezpečné. Osoby vystupující z tramvaje nemusí s objíždějícím vozidlem počítat a mohli by tak vběhnout přímo pod kola netrpělivého motoristy. Je tu ovšem jedna výjimka. Tou je dopravní značka IP 23a „Objíždění tramvaje“, která označuje místo, kde tramvaj stojící v zastávce objíždět zleva lze.