Pravidla pro jízdu mimo obec
Začněme zásadami, které je třeba dodržovat při jízdě mimo obec. Ty jsou oproti těm platným pro jízdu v obci přísnější:
- Mimo obec by měl řidič jet v pravém pruhu.
- Ostatní jízdní pruhy může řidič použít, jen pokud je to nutné k objíždění (tedy míjení stojících překážek či chodců), předjíždění jiných (a vždy jedoucích) vozidel, otáčení (samozřejmě tam, kde to není v rozporu s pravidly silničního provozu) a odbočování.
- Řidiči po předjetí pomalejších vozidel často setrvávají v levém pruhu. To je v rozporu s pravidly silničního provozu, a to i v případě, že sami jedou na horní hranici povoleného rychlostního limitu. Nesmějí tak překážet ani kolegovi jedoucímu nad povolený rychlostní limit.
- Pokud se na silnici v jednom směru jízdy nacházejí tři pruhy, mnoho řidičů s oblibou jezdí v pruhu prostředním. I to je zásadní chyba.
- Chybují však také řidiči, kteří dojedou kolegu pomaleji jedoucího v levém pruhu a předjedou ho zprava. Platí totiž, že se předjíždí vždy vlevo. Vpravo lze předjet jen vozidlo, které odbočuje vlevo a současně není pochybnost o jeho dalším směru jízdy. (Například na dálnici se však s takovou situací nesetkáme.)
- Pro řidiče nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 metrů, zvláštního motorového vozidla (např. traktoru, kombajnu apod.) a motocyklu s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km/h platí omezení, že může užít k jízdě výhradně dvou jízdních pruhů nejbližších k pravému okraji vozovky. V ostatních jízdních pruzích smí jet jen tehdy, pokud je to nutné k objíždění, otáčení nebo odbočování – tedy nikoli k předjíždění! Na silnici, kde jsou tři jízdní pruhy v jednom směru jízdy, nesmějí tato vozidla při předjíždění vjíždět do levého pruhu. Toto pravidlo často nerespektují nejen řidiči kamionů, ale i řidiči osobních vozidel s přívěsem, kdy celková délka soupravy přesahuje 7 metrů.
- Je-li taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, nepovažuje se za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Jinými slovy – i na dálnici mimo obec platí, že v případě vytvoření se souvislých kolon vozidel je povoleno, aby se vozidla v pravém pruhu pohybovala rychleji než ta v pruhu levém.
Pravidla pro jízdu v obci
Při jízdě v obci platí jiná pravidla, která již nejsou tak přísná. Nicméně i zde je dobré upozornit na některé zvláštnosti:
- V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoli jízdního pruhu.
- Je možné v pravém pruhu minout jiného řidiče pomaleji jedoucího v pruhu levém. Zákon o silničním provozu výslovně stanoví, že se v obci nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.
- Pro jízdu v levém pruhu však i při jízdě v obci platí určité omezení. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit. Pokud jsou tedy všechny jízdní pruhy obsazené, řidič jedoucí v levém krajním pruhu musí umožnit průjezd rychleji jedoucímu kolegovi, a to opět bez ohledu na to, že případně překračuje maximálně povolený rychlostní limit.
- Pravidlo uvedené v předchozím bodu však neplatí, pokud řidič užívá levý krajní jízdní pruh k odbočování, otáčení nebo při tzv. souběžné jízdě.
- Pro řidiče nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 metrů, zvláštního motorového vozidla (např. traktoru), motocyklu s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km/h platí i v obci důležité omezení – s výjimkou situací, kdy objíždějí, předjíždějí, otáčejí se nebo odbočují, nesmějí k jízdě použít levý pruh. Toto pravidlo v obcích platí i pro cyklisty!